Podzimní prodej ovocných stromků probíhá. Aktuální dostupnost zboží najdete zde na webu.

Doba mezi objednáním a odesláním zboží je nyní kvůli velkému zájmu cca 2 týdny!

Návod k výsadbě a střih převislé moruše

Všechno co potřebujete vědět při zakoupení převislé moruše

NÁVOD NA VÝSADBU PŘEVISLÉ MORUŠE

 

foto:sazenice po zakoupení

Po zakoupení či vybalení je nutné sazenici nomočit do vody nejlépe na 1 celý den, následující den

zastřihnout kořeny cca o 3 cm (aby byl řez čerstvý a moruše mohla lépe přijímat vodu).

Poté provedeme výsadbu na zvolené stanoviště . Vysazuje se do běžné zahradní zeminy (obyčejná ,,hlína,,)  pokud máte horší zahradní půdu ( nebo nekvalitní navážku), tak by bylo vhodné  ji  vylepšit  promícháním se zahradnickým substrátem (poměr 1:1 nebo 2:1 ) . Hloubka výsadby sazenice musí být taková aby okolní terén byl maximálně 10cm nad kořenovým systémem.

Po výsadbě  je třeba sazenici vydatně zalét a zalivku opakovat průběžně tak, aby půda  nebyla přeschlá ale ani přemokřená.

Při podzimní výsadbě, řez neprovádíme. Provedeme ho na jaře, na přelomu března až dubna ( v závislosti na počasí po ukončení zimních mrazů).

Jarní řez po výsadbě

platí i pro sazenice nasazené na podzim i čerstvě nasazené na jaře!!

Sazenici zkrátíme na cca 5cm výhonky, přibližně za 4 pupenem - PRVNÍ ZÁKLADNÍ ŘEZ

foto po prvním základním řezu  sazenice

Pokud sazenice i po provedení předchozího základního řezu stále neraší (do konce května) je nutné ji opět zakrátit ještě o 1/2 ponechané délky výhonů tedy za 2/3 očkem. Celkový počet pupenů (oček) by neměl překročit počet 8 oček.  Pro lepší ujimatelnost je vhodné zvýšit vitalitu kapalným podpůrným kořenovým a růstovým stimulátorem Lignohumát nebo jiným kapalným hnojivem.

FOTO   po následném ,,probouzecím,, hlubším řezu - JEN PŘI NEUČINÉM PRVNÍM ŘEZU!!

přibližně po 2/3 týdnech se začnou pupeny zvětšovat a prorašovat.

 

Sazenice po úplném propašení

Je potřeba počítat s tím, že moruše patří mezi pozdně rašící dřeviny  - může tedy  v závislosti na počasí narašit  i koncem června !!

Pokud není proveden řez dostatečně hluboko, nevytvoří se správný poměr nadzemní ( koruna) a podzemní ( kořeny) části. Dřevina se snaží  tento poměr kořeny vyrovnat a tedy neprorašuje. Prorašovat začne až v době, kdy tento poměr vyrovná a kořeny budou schopny nadměrné množství pupenů ( oček) vyživit.

 

 

 

i