Jak správně zvolit tvar ovocného stromku
Co si představit pod pojmy špičák, zákrsek, čtvrtkmen, polokmen a vysokokmen?
Než se pustíme do výběru vhodné ovocné dřeviny, měli bychom si ujasnit, kde ji chceme pěstovat, do jaké výšky ji chceme nechat vyrůst a v jakém tvaru budeme chtít udržovat její korunu.
Máte-li v předešlých kritériích jasno, můžete přistoupit k výběru podnože, na kterou je stromek naroubovaný. Od ní se totiž odvíjí, v jaké oblasti pěstování se stromku daří, ovlivňuje i výšku, do které může dřevina dorůst.
Chcete-li se o podnožích dovědět více, můžete se s nimi seznámit v následujících článcích: Přehled podnoží pro jabloně, Přehled podnoží pro hrušně, Přehled podnoží pro meruňky, Přehled podnoží pro broskve a nektarinky, Přehled podnoží pro švestky, ryngle a blumy, Přehled podnoží pro třešně a višně, Přehled podnoží pro skořápkoviny. Zde se budeme věnovat výhradně základním tvarům ovocných stromů.
Co si představit pod pojmem tvar ovocného stromku
Tvarem stromku se myslí výška a způsob zapěstování korunky. Vzhledem k tomu, že výška kmene zůstává po celou dobu životnosti stromku stejná a kmen roste pouze do šířky, výška nasazení korunky ovlivňuje charakter celého stromku. Do výšky roste pouze koruna, a to v závislosti na zvolené podnoži.
Základní tvary ovocných stromků:
Celková velikost stromku se neodvíjí od tvaru stromku, ten ovlivňuje pouze charakter a výšku koruny. Velikost stromku závisí na zvolené podnoži, půdních podmínkách, závlaze či hnojení, např. čtvrtkmen může vyrůst až do 12metrové výšky, zatímco vysokokmen může na určitých podnožích dorůst pouze do 6 metrů. Skutečně záleží, na jaké podnoži je stromek naroubovaný.
Výběr podnože má svá logická omezení, nedává například smysl na slabě rostoucí podnož roubovat polokmen či vysokokmen (stromek by se mohl ve větru vyvrátit) nebo na bujně rostoucí podnož roubovat zákrsek (v aleji, pro kterou je bujná podnož nejlepší, by se pro nízce zapěstovanou korunku špatně procházelo). Pro lepší orientaci tak na našich stránkách u popisu stromků vždy uvádíme, pro jaký tvar je podnož vhodná. Ovšem jaký tvar si nakonec zapěstujete, záleží jen na Vás.
Stromky si můžete také koupit již zapěstované v některém z uvedených tvarů (tvar najdete v názvu zboží) nebo ve tvaru špičák nebo špičák s předčasným obrostem. Špičák s předčasným obrostem si na jaře střihem jednoduše zapěstujete do Vámi zvoleného tvaru (poradí článek Jarní povýsadbový řez prostokořenného ovocného stromku).