Jak správně zvolit tvar ovocného stromku

Co si představit pod pojmy špičák, zákrsek, čtvrtkmen, polokmen a vysokokmen?

Než si vybereme vhodnou ovocnou dřevinu je dobré si ujasnit pro jaké podmínky stromek chceme, jak vysoký v budoucnosti ho chceme mít a v jakém tvaru ho chceme mít.

Vhodnost do vašich podmínek a jak vysoký stromek bude, ovlivňuje podnož, na které je stromek naroubovaný. Pokud chcete vědet jaké podnože vybrat, můžete se s nimi seznámit v článcích Přehled podnoží pro jabloně a hrušně, Přehled podnoží pro meruňky a broskvePřehled podnoží slivoní, třešní a višní. V tomto článku se budeme věnovat základním tvarům ovocných stromů.

Co si představit pod pojmem tvar ovocného stromku

Tvarem stromku se rozumí to, jak a v jaké výšce je zapěstovaná korunka. Výška nasazení korunky je důležitá. Počítáme s tím, že výška kmene zůstává celou dobu životnosti stromku stejná, roste jen do šířky. Do výšky doroste pouze koruna a to v závislosti na zvolené podnoži.

Základní tvary ovocných stromků jsou uvedené v přehledné tabulce:

Tvar stromku neovlivňuje to, jak bude stromek vysoký, pouze to, jak vysoko a jakou bude mít korunu. Výška stromu závisí na zvolené podnoži a půdních podmínkách, závlaze, hnojení (čtvrtkmen může mít 12 metrů a vysokokmen 6 metrů, záleží pouze na jaké podnoži stromek je). Samozřejmě nedává smysl dělat na slabě rostoucí podnoži polokmen nebo vysokokmen (strom by se mohl ve větru vyvrátit) nebo na bujně rostoucí podnoži zákrsek (v aleji pro kterou je bujná podnož nejlepší, by se špatně procházelo). Proto u popisu stromku na našich stránkách uvádíme pro jaký tvar je podnož vhodná, jaký tvar si ale zapěstujete, záleží již jen na Vás.

Stromky můžete koupit také již zapěstované v některém z uvedených tvarů (kdy tento tvar najdete v názvu zboží), nebo ve tvaru špičák nebo špičák s předčasným obrostem, který si na jaře jednoduše střihem zapěstujete do požadovaného tvaru (poradí článek Jarní povýsadbový řez prostokořenného ovocného stromku).

Zákrsky

Čvrtkmeny

Polokmeny

Vysokokmeny

i