Chcete pěstovat borůvky? Poradíme jak na to.

Informace o pěstování borůvek.

Velkoplodé borůvky dělíme na

Americké

Jedná se o velkoplodé borůvky určené pro přímý konzum, např. odrůda Spartan, Darrow.

Vznikly šlechtěním z divokých jedinců a následných kultivarů např. Duke, Spartan, Patriot, aj. Označují se také jako vysoké borůvky pro svou výšku cca 2 – 2,5 m.

Nároky na pěstování: potřebují spíše zamokřenou půdu s kyselým pH, stanoviště s dostatkem světla. Příprava půdy a stanoviště je shodná jako u kanadských borůvek.

použití: pro přímý konzum nebo pro zmrazení

Kanadské

Pokud si pro pěstování zvolíme kanadskou borůvku, již s volbou stanoviště (velikosti plochy) musíme počítat s více rostlinami.  Tento typ borůvky je totiž částečně samosprašný, proto je vhodné vysadit blízko sebe nejméně dva keře kvetoucí přibližně ve stejnou dobu. Stanoviště je vhodné zvolit slunné, nicméně snese i polostín, ovšem musíme počítat s pozdější a menší úrodou. Výška rostliny se pohybuje cca 1,2 m.

Výsadba

Pro kanadskou i americkou borůvku volíme jámu o hloubce 50 cm a šířce 100 cm.  Na dno umístíme kamínky, slouží jako drenáž a zabrání přemokření rostliny. Připravíme zeminu smícháním rašeliny, zeminy a písku nebo lze koupit přímo substrát pro kanadské borůvky (na jednu takovou jámu je třeba cca 75 – 100 litrů upravené zeminy či substrátu). Volba substrátu je vhodnější, vzhledem k citlivosti borůvek na obsah vápníku a chloru v zemině a dodržení kyselého ph, které borůvka pro svůj růst vyžaduje. Borůvky lze vysazovat na podzim i v předjaří. Nicméně se prodávají nejčastěji v kontejneru, proto výsadba je možná i během vegetace. Po výsadbě je vhodné pořádně prolit vodou. Při pěstování borůvky v květináči se použije buď upravená zemina s rašelinou nebo zakoupený substrát. V tomto případě pěstování dbáme na pravidelnou zálivku a zejména hnojení hnojivy určenými pro kanadské borůvky.

Nároky

Borůvky hnojíme jen v předjaří ve fázi tvorby poupat a odkvětu. Hnojíme hnojivy přímo určenými na borůvky.

Tvarování a řez

Řez provádíme na jaře. Odstraní se odumřelé a slabé větve, celkově se keř prosvětlí. Borůvka plodí na jednoletém dřevě. V dalších letech ponecháme další 2-3 výhony.

Pěstování

V průběhu pěstování dbáme na dostatečné množství kyselé zeminy, kterou průběžně doplňujeme. Je vhodné pod borůvky vysypat mulčovací kůru, která zvýší ochranu v zimě (borůvka je mělce kořenící rostlina) a také zamezí výskytu plevelů.

Choroby a škůdci

Na choroby nejsou náchylné. Za škůdce mohou být považována zvířata, která mohou okusem poškodit keř. Může se objevit žloutnutí listů, což může způsobit nedostatek železa nebo přebytek vápníku.

Využití

Čerstvé ke konzumaci, kompoty, džemy.

i