Jujuba aneb Cicimek datlový

Víte co si představit pod názvem Cicimek nebo Čínská datle? Dozvíte se to v našem článku

Jujuba (Ziziphus jujuba) pochází z Číny a patří do čeledi řešetlákovitých (Rhamnaceae).Další názvy, Cicimek datlový nebo Čínské datle.V Číně se pěstují už několik tisíc let. Jde o středně vysoké stromy, které dorůstají do výšky tří až čtyř metrů, ale během let mohou být i vyšší. 

Pro pěstování jujuby se hodí spíše teplejší lokality s dostatkem slunce a dlouhým podzimem, ve vyšších polohách vybíráme teplé a chráněné stanoviště. Na půdu je tato rostlina nenáročná, může být i kamenitá a propustná. Při pěstování v těžkých jílovitých půdách doporučujeme prolehčit říčním pískem, kompostem a zahradnickým substrátem. Sucho dřevině nevadí, bez problémů ho přečká, mladé sazenice ale potřebují více vody. 

Pokud jste se rozhodli pro zakoupení Jujuby, zvolte roubované sazenice v kontejneru s dobře vyvinutými kořeny. Sázíme dvě odrůdy kvůli dobrému opylení, nebo jednu samosprašnou odrůdu.

Na výživu jsou stromy jujuby nenáročné, stačí jim jarní přihnojení univerzálním hnojivem, například klasickým NPK, využít můžete také dobře vyzrálý kompost, který mělce zapravíte do půdy nebo přírodní hnůj ( může být i sušený).

Jujuba je velmi odolná proti nízkým teplotám. Bez problémů snese i mrazy kolem dvaceti pěti stupňů, krátkodobě i vyšší.

Doporučené odrůdy : Halina, Xuan Cheng Jian,Suggar Cane, Kitajskij, Lang ,Dong Zao

i