Proč pěstovat staré odrůdy

Přijďte si vybrat starou odrůdu jabloní, kterou si pamatujete z dětství

Staré statné stromy jabloní dávají zahradám, sadům i krajině svůj specifický ráz. Můžeme pod nimi pěstovat květnou louku a tím podpořit naši flóru i faunu. Staré odrůdy dokážou překvapit tvarem, barvou, a hlavně rozmanitou chutí od kyselých, sladce nakyslých, kyselkavých až po kožené. Staré sady a stromořadí už u nás dosluhují, proto je dobré se zamyslet nad dosadbou nebo vysazením nového i menšího sádečku. Před revolucí se ve školkách pěstovaly odrůdy především pro sadaře a sortiment odrůd a podnoží pro zahrádkáře byl velmi omezený. Dnes to již neplatí a staré odrůdy které znáte z dětství si můžete bez problému zakoupit v každé kvalitní školce nebo zahradnictví.

Jakou si tedy vybrat odrůdu

Každý z nás preferuje jinou chuť a v tom jsou staré odrůdy výborné a tu vysněnou chuť (odrůdu) si můžete vybrat. Pokud znáte odrůdu co si pamatujete od dědečka je to jednoduché, jen je potřeba zvolit u odrůdy vhodnou podnož do Vašich půdních podmínek s ohledem na budoucí výšku stromu v dospělosti. Nemusíte vždy volit stromy na bujných podnožích do malých zahrad si pořídíte i odrůdy na méně vzrůstných podnož.

Jakou zvolit podnož?

  • Pro vysoké stromy s velkými korunami je to podnož Antonovka, semenáč nebo A2.
  • Pro středně velké stromy se středními korunami je to MM 106 a M7.
  • Pro malé a zakrslé stromy s malými korunami je to podnož M26 a M9.

Nejoblíbenější běžně množené a prodávané staré odrůdy

Z letních odrůd jsou to Ananasové letní, Průsvitné letní, Astramel, Jakubka červená letní, Astrachan.

Z podzimních James Grieve, Lobo, Antonovka, Antonovka těžká, Croncelské, Kožená reneta, Matčino, Opat Bruno, Titovka, Kalvil červený, Lord Lambourne.

Ze zimních Albrechtovo, Api, Bernské, Bláhovo oranžové, Boikovo, Boscopské, Citrónové zimní, Coxova reneta, Gdaňský Hranáč, Jadernička Moravská, Gloster, Jonathan, Kosztela, Malinové Holovouské, Malinové hornokrajské, Muškátová reneta, Oldenburgovo, Ontário, Spartan, Starking, Strýmka, Švýcarské oranžové, Zlatá reneta, Zvonkové, Landsberská reneta, Vilémovo, Čistecké lahůdkové, Panenské české, Paesgoodovo, Řechtáč soudkovitý, Smiřické vzácné, Watervlietské mramorované.

Pokud si pamatujete alespoň vzhled jablíčka které hledáte, můžete se podívat  v naší fotogalerii starých odrůd. Nebo přímo na nějaké výstavě starých odrůd.

i