Upozorňujeme, že ve státní svátky ve středu 1.5. a 8.5.2024 bude prodejna zavřená.

Rakytník řešetlákový

Rakytník - nejčastější dotazy o výsadbě

Trendem posledních let je zdravější životní styl a vše s ním spojené. Díky tomuto trendu se stal i velmi vyhledávanou dřevinou rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) pro svůj vysoký obsah vitamínu C a mnoha antioxidantů.

Na jaké stanoviště rakytník řešetlákový nasadit?

do větrolamů a živých plotům,zahrad,sadů a remízků = dokonale neprostupný (pro vysokou zvěř, na okraj ovocných sadů atd..)

Kdy zakoupená rostlinka začne plodit?

Vegetativně (řízkované, roubované) rostliny začínají plodit 3-5 rokem ve velmi dobrých podmínkách i dříve. Samec pochopitelně nikdy NEPLODÍ, vytáří pouze pylové šištice

Velmi nutné je mít 2 rostliny, samce a samici,  neboť rakytník je rostlina dvoudomá. Kvete v období března/dubna. Spolehlivé opylení (vzdálenost samce) od samičích rostlin je až do 15m.

Kolik a jak daleko mohu rakytník řešetlákový od sebe zasadit?

Vysazujeme nejméně 2 rostliny (samec + samice) 2-3m od sebe . Jeden samec opylí až 10 samic.

Jak poznám od sebe samčí a samičí rostlinu?

Rostliny starší více jak 4 roky lze v předjaří/v brzkém jarním období od sebe dobře rozeznat. Bohužel mladší rostlinky je velmi obtížné od sebe rozeznat.

amec se vyznačuje většími pupeny více nahlučených na části mladého výhonu. Na první pohled oproti samici jsou pupeny až 2 krát větší (je v nich seskupení samčích prašníků), více zabarvené do oranžova a více plstnaté (chlupaté). Viz foto 

Jakou péči a nároky vyžaduje rakytník řešetlákový?

Rakytník není nijak náročný na půdu, ale pokud vyžaduje pravidelnou a bohatou úrodu je velmi vhodné ho v jarním období přihnojit ,,plným,, hnojivem (obsahující celou škálu makro i mikroprvků) přivítá i organické hnojivo hlavně v období mládí s dostatkem dusíku (N) například koňský hnůj, Lignohumát, kompost atd.. A velmi důležitá je pro vysoké nasazení plodů i pravidelná zálivka. Rakytník je také prospěšný jako pionýrská dřevina , neboť obohacuje půdu o dusík. Rakytník velmi nesnáší trvale zamokřené půdy naopak po zakořenění (5let) snáší i dlouhodobější období sucha.  Nesnáší hlubší okopávání z důvodu mělkého kořenového systému.

Mohu rakytník řešetlákový zasadit i do vyšších a horských poloh ?

Rakytník řešetlákový jako jedna z mála rostlin snáší opravdové extrémy od vysokých letních teplot a v zimě po ujmutí snese až -45 stupňů Celsia

 Snáší rakytník řez ?

Rakytník velmi dobře snáší řez mladých výhonů a letorostů (sklizeň plodů i s větvičkami). Hlubší a zmlazovací řezy rakytník ne vždy dobře snáší, je lepší se těmto řezům zcela vyhnout!

V jakém období se plody rakytníku sklízí ?

Plody dozrávají v období  července /polovina září(v závislosti na výběru odrůdy samičí rostliny) a stříhají se celé kratší plodné větvičky, které se vloží do mrazničky a po zmrznutí se plody oklepou z větviček.

Jak velkou úrodu budu mít z jednoho keře ( jen samičího) ?

Rakytník pravidelně plodí ve výnosech 14 - 20kg/keř v závislosti na odrůdě a hnojení.        

i