Jak nasadit a pěstovat malinoostružiny

Stručný návod k pěstování malinoostružin.

Jak název napovídá jde o křížence maliníku a ostružiníku. Vzrůst rostliny je plazivý i polovzpřímený, porost je zpravidla hustý s bohatým větvením. Výhony mohou být neotrněné (např. Loganberry), hladké (např. Tayberry) nebo i hustě otrněné (např. Taybess). Roste i v chladných podmínkách s dostatkem vláhy v úrodné půdě. Nesnese trvalé zastínění a zamokření, na takových místech neplodí. Vyhovují polostinná stanoviště, ovšem nejlépe je zvolit slunné místo chráněné od větru. Mrazuvzdornost záleží na zvolené odrůdě.

Výsadba

Výsadbu lze provádět na podzim nebo v jarních měsících (ne do zmrzlé půdy). Půdu je vhodné velmi dobře odplevelit. Jamka by měla být 30x30x30 cm. Na dno můžeme dát odležely kompost. Kořeny zasypeme prokypřenou zeminou a přitlačíme. Pak zalijeme. Zálivku není vhodné zanedbat i v průběhu prvního vegetačního roku, zejména v horkém létě.

Nároky na hnojení

Na jaře je vhodné přihnojit hnojivem určeným pro drobné ovoce. Nároky na hnojení jsou zvýšené v období od kvetení po tvorbu bobulí. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Tvarování a řez

Na podzim se odstraňují odplozené výhony, ponechávají se zelené. Ty se zakrátí na jaře cca o třetinu délky šlahounu. Správným odstraněním odplozených výhonů se předejde šíření chorob. Vhodný tvar pro pěstování je tvar vějíře.

Pěstování

Pěstovat je vhodné jednu rostlinu z hlediska náročnosti na místo, od ostatních rostlin je vhodné zachovat rozestup min. 2m. Hlavní plodnost přichází na dvouletých výhonech, kterých rostlina vytvoří 2 – 4 o délce 3 – 4 m. Výhony je vhodné vyvázat ke konstrukci, aby květy a plody měly dostatek slunce. Plody dozrávají dle zvolené odrůdy od poloviny června do poloviny září. Plody se sklízí zásadně zralé, jsou velmi měkké, jinak je jejich oddělení poměrně nesnadné. Životnost keře bývá kolem 15ti let.

Choroby a škůdci

Odolnost proti napadení plísní šedou je střední až vysoká (dle zvolené odrůdy).

Využití

Sladké plody se zpravidla konzumují syrové, jinak využití je stejné jako u malin či ostružin.

i