Jak pěstovat fíkovníky

Stručný návod jak pěstovat fíkovníky v našich podmínkách.

Fíkovníky jsou původem subtropické rostliny, ale na trhu se již objevilo dostatečné množství mrazu odolnějších odrůd. Díky tomu můžete fíkovník ve formě keře pěstovat celoročně na zahradě a těšit se z jeho plodů. Další možností je pěstování v přenosné nádobě. Fíkovníky patří k těm méně náročným rostlinám na pěstování, proto pokud Vám fíky chutnají, můžete je s úspěchem pěstovat i u Vás doma na zahradě. U nás téměř netrpí chorobami ani škůdci, většinou si vystačíme měďnatým postřikem po opadu listí a před rašením.

Výsadba na venkovní stanoviště

Vysazujeme pokud je to možné již starší sazenice ( cca 3.leté a starší). Výsadbu vždy provádíme na jaře, to proto, že do podzimu sazenice prokoření do půdy a jsou pak méně citlivé na mráz.

Půdu prolehčíme štěrkem a kompostem, hnojíme nejlépe přírodními hnojivy od května do konce srpna v intervalech po 20.dnech. Na podzim pak hnojíme hnojivem s obsahem draslíku (například výluh z banánových slupek). Stanoviště zvolíme chráněné a slunné.

Důležitá je i volba vhodné odrůdy

Doporučujeme odrůdy Brown Turkey, Della Signora, Peretta, Black Mission, Dalmatie, Fiorone bianca, Francuesco, Marseilles, Slovenské odolné odrůdy Bratislava, Trnavský velkoplodý, Little Miss Figgy zakrslá odrůda fíkovníku s chutnými plody, vhodná pro pěstování v nádobách i menších zahrádkách, Ice Crystal méně vzrůstná odrůda fíkovníku s chutnými plody a okrasnými listy, vhodná pro pěstování v nádobách i menších zahrádkách

i