Podzimní prodej bude ukončen v pátek 6.12.2024.  Těšíme se na Vás znovu na jaře.

Jak pěstovat kiwi

Stručný návod na pěstování kiwi v našich podmínkách

Aktinídie neboli kiwi je původem z Asie, ale v posledních letech se začala hojně pěstovat pro své lahodné plody po celém světe  včetně i Evropy. Název kiwi vznikl na Novém Zélandě, kde byly vysazeny první produkční plochy mimo Asii a jméno dostala podle ptáka Kiwi, kterého svým tvarem a barvou plodu má připomínat. Aktinídie rostou jako dřevité, ovíjivé bujnější liány vyžadující pevné opory pro popnutí. Jedná se o dvoudomé rostliny, neboli že se vytváří zvlášť jedinci samčího a samičího pohlavi.  Samčí květy se vaznačují množstvím prašníků s pylem ve středové části květu (u aktinídie lahodné krémově žluté a u aktinídie význačné černé).  Samičí květy jsou tvořeny výrazně velkou bliznou krémově žluté nebo bílé barvy, z které se po opylení vytváří zárodek plodu.
Nejčastěji se setkáme s třemi druhy aktinídie kiwi
  • aktinídií lahodnou (Actinidia deliciosa),
  • aktinídií význačnou / sibiřskou (Actinidia arguta)
  • aktinídií kolomiktou / pestrolistou.
Samičí rostliny začínají plodit až po vytvoření dostatečně velké nadzemní části a až generativně dospějí, přibližně 5 až 7 rokem(u vegetativně množených jedinců). 
Aktinídie má větší hladké nebo ochlupené zelené listy u některých druhů i pestře růžovo bíle panašované. Květy vytváří jednoduché, různé velikosti, s bílými okvětními lístky a u samců s výraznými prašníky. Plody mívají nejčastěji oválný tvar různé velikosti a dle druhu aktinídie, s hladkou zelenou nebo hnědou hustě ochlupenou slupkou. Dužnina má nejčastěji zelenou barvu s výraznými černými drobnými semeny a obsahuje vysoké množství vitamínu C, hořčíku a jiných prospěšných látek. Pravidelna konzumace plodů je výborná prevence proti chřipce a nachlazení, paradentóze i výrazněji pomahá při namožení svalů a vazů. Sklizeň plodů se provádí ručně probírkou, v našich klimatických podmínkách nastává sklizeň během září / listopadu dle druhu kiwi. Drobnoplodé typy kiwi dozrávají krátce po sklizni ale velkoplodé ochlupené typy dozrávají až následně v závislosti na okolní teplotě skladovacích prostor.

Pěstování
 Při drobném pěstovaní je pro nasazení a sklizeň kvalitnějších a větších plodů vhodné provádět prosvětlovací řez v období před rašením. Principem tohoto řezu je ponechat pouze menší množství pevných, letorostů a tenké, slabé přehušťující zcela odstranit. Následně je vhodné přiblížit ke starému dřevnatému základu (kmínku) rostliny pro udržení požadovaného pěstebniho tvaru. Ponechané mladé výhony zakrátíme minimálně o 1/2 své celkové délky. Zcela odstraníme odplozený kratší obrost, mnohdy ještě se zbytky stopek od plodů. Během léta po odkvetení je vhodné zakrátit výhon za 7 listem od posledního zárodku plodu pro jejich lepší vyživu. Velmi vhodné je větší řezné rány následně zatřít stromovým balzámem.

 

Stanoviště

Na výběr stanoviště je kiwi náročnější plodina, proto ji vysazujeme nejlépe do polostínu, na mráz a silný vítr chráněné místo. Na plném slunci ho lze vysazovat pouze se zajištěním dostatečné zálivky. Půdy vyžaduje, hluboké, propustné, bohaté na živiny a organickou hmotu. Standartně se pěstuje u různých typů opor a v produkci na drátěnce nebo jako volně stojící keř. Většinu druhů kiwi vysazujeme raději v nižších nebo středních polohách do 500m.n.m. , i když při zvolení vhodného chráněného stanoviště, ho lze vysadit i ve vyšších nadmořských polohách, kdy ovšem může hrozit dozrání jen části plodů. Během dozrávání a růstu plodů vyžaduje přídavek hnojiva a pravidelnost zálivky, aby měly plody dostatečnou kvalitu a velikost.

Choroby a škůdci

Nejběžnějšími chorobami a škudci aktinídie jsou mšice, které napadají najčastěji mladé výhonky, dále svilušky napadající hlavně listy a posléze celé rostliny v letním suchém období. Dalšími možnými škůdci jsou štítenky, které poškozují sáním celou rostlinu mnohdy i starší dřevnatý kmen. Z houbových chorob je to nejčastěji během vlhhkého léta padlí a bakterióza Pseudomonas, která poškozuje výhony a listy. Ochrana vůči houbovým chorobám se provádí během května a června ještě do mladých listů. Ochrana vůči sviluškám se provádí během suchého letního období.

pěstované druhy a odrůdy

Aktinídie (Actinidia deliciosa)

rozlišovacími znaky jsou velké, výrazně chlupaté listy a hnědé, větší oválné plody s výraznými hnědorezavými chlupy

Z naší nabídky Hayward, Jenny, Solissimo, opylovač Atlas

Aktinídie význačná (Actinidia arguta)

rozlišovacími znaky jsou hladké listy a menší nejčastěji oválné, hladké plody

z naší nabídky Jumbo, Kens Red, Lucy, Scarlet September

Aktinídie kolomikta (Actinidia kolomikta)

rozlišovacími znaky jsou  listy bíle ,nebo pestře růžovo panašované

Z naší nabídky Dr. Szymanowski, Velikanski, opylovač Adam

Nejčastější dotaz ohledně kiwi je  jak poznat samčí rostlinu od samičí. Poznat to můžeme v době květu.

samičí květy u kiwi actinie arguta

samčí květy i kiwi actinie arguta

samičí květy kiwi actinie deliciosa

samčí květy kiwi actinie deliciosa

i