Jarní povýsadbový řez prostokořenného ovocného stromku

Proč je důležitý, kdy a jak se provádí povýsadbový řez prostokořenného ovocného stromku

Po výsadbě prostokořenného ovocného stromku bychom měli provést povýsadbový řez. U stromků zakoupených na podzim ho provádíme na jaře, stejně tak u stromků zakoupených na jaře.  Řezat je vhodné v období, kdy už nehrozí silné mrazy ( nejlépe v březnu po mrazech).  Tento  povýsadbový řez poslouží jako první krok k založení vzdušné a stabilní koruny a vyrovná nepoměr mezi kořenovou a nadzemní částí, kdy po vyorání ve školce stromek přichází o část kořenů.  Pokud řez neprovedeme, kořen nezvládne vyživovat korunu a stromek se neujme, nebo bude zaostávat ve vývinu (takzvaně zababčí).

Z tohoto důvodu kořeny již nezakracujeme, kořenový systém je na začátku růstu to nejcenější co stromek má a co ho bude vyživovat. Odstraníme pouze poškozené a zaschlé části a u silnějších kořenů začistíme kolmo konec až do zdravého bílého pletiva (cca 1 cm).

Není třeba se tohoto kroku obávat, není to nic složitého. Stačí postupovat dle návodu. Návod jsme rozdělili podle typu sazenice

Řez sazenice s jedním výhonem -  špičáku

Pokud jste zakoupili stromek ve tvaru špičák, máte to nejjednodušší.  Stačí si určit výšku kmínku - kde chcete aby začínala korunka, odpočítáte 6 pupenů a za  šestým pupenem stromek zastřihnete.

Spodní pupeny odstraníme.  Hlavní je si dobře rozmyslet, jak vysoko chceme korunku (vždy je třeba přihlédnout k tomu na jaké podnoži je stromek naroubovaný a jaký budeme chtít výsledný tvar).

Řez sazenice s předčasným obrostem

Postupujeme stejně jako u špičáku, určíme si výšku kmínku. Od této výšky odpočítáme 6 pupenů, výhonků nebo kombinaci obou. Zastřihneme za vybraným pupenem nebo výhonem.  Navíc zbylé výhony zastřihneme za 3 nebo 4 vnějším pupenem.

Zbylé výhonky pod výškou korunky zcela odstraníme.  Pokud odstraněné výhonky byly silné, doporučujeme je zatřít stromovým balzámem nebo štěpařským voskem.

Řez sazenice s dutou korunkou a výhony

Ponecháme pouze 4 výhony a tyto zastřihneme za 3 nebo 4 vnějším pupenem.

Stejně zastřihneme stromkový rybíz a angrešt.

Řez keřového angreštu a rybízu

Vysadíme o 5 cm hlouběji než se rozvětvují kořeny a seřízneme 7 až 10 cm nad zemí.

i