Z důvodu zamrznutí půdy byl letošní prodej ukončen.

Kadeřavost broskvoně

Jak postupovat při napadení broskví kadeřavostí.

Kadeřavost broskvoní je nejzávažnější houbovou chorobou těchto cenných stromů. Jak jí zabránit, či ji alespoň zmírnit vám poradíme v tomto článku.

Původcem kadeřavosti je mikroskopická  houba Taphrina deformans. která od června do příštího předjaří žije ve formě spr(blastospor) na povrchu větví a větviček. Na začátku rašení broskvoní se tyto blastospory dostávají na rašící listy, které infikují.  Je-li počasí mezi rašením a kvetením teplé a suché jsou výskyty slabé, jeli chladno a dešivo, jsou výskyty kadeřavosti velmi silné. Po infekci se mezi buňkami listů rozrůstají  vlákna houby, které jsou příčinou typických  listových deformací,

Pokud takto napadené stromy vykvetou, většina květů opadá a ze zbylých  se vyvinou deformované plody. Broskvoň také během června postupně shodí napadené listy, což omezí i výživu plodů. Nové listy jsou sice většinou nepoškozené, ale opad prvních listů má na plody vliv – broskve jsou drobné, mají sklony k praskání a hnilobě.

Kdy proti kadeřavosti zasáhnout

Základem ochrany stromů je ošetření měďnatými přípravky. Důležitý je termín ošetření. Je to v době kdy dochází k nalévání (mírné zvětšování, ne rozevírání) pupenů na vrcholu větví. Pomůckou je určení termínu sledováním období kdy plně kvetou jehnědy lísky obecné. Postřik je třeba provést v době kdy lísky práší. Ošetření podle potřeby opakujeme v intervalu 7–10 dní  Přes léto je již ošetření zbytečné. Další postřik je třeba provést na podzim, když broskev shodí listy. 

Prostředky k postřiku broskvoní

Při rašení stříkáme přípravkem Champion 50 WG, Kadeřavost Stop nebo Zdravá broskev plus. Na podzim přípravkem Kuprikol.

Ošetření měďnatými přípravky současně omezuje výskyt korových nekroz a choroby s názvem odumírání pupenů, skvrnitost plodů a suchá skvrnitost listů.

Silně napadené stromy s předčasným opadem listů přihnojíme dusíkem se závlahou na podporu opětovného olistění.

i